© 2023 by Knoll & Walters LLP. Proudly created with Wix.com

  • Facebook Social Icon
  • LinkedIn Social Icon

December 8, 2019

Migają wsie podlubelskie w oknie autokaru, pola obsadzone oziminą i kołtuny jemioły na nagich drzewach. Brzydkie domy zaczynają leniwie popuszczać dym z kominów, rodziny szykują się na poranne nabożeństwo. Obfite śniadanie będzie nagrodą za godzinny letarg w nieogrzanym kościele.

Przystanek w Biłgoraju, zapomniany Isaac Bashevis Singer siedzi na skwerku za bankiem. Nikt nie wie, skąd się tu wziął ani po co przysiadł. Kim jest ten pan mamo? Może wynalazł maszynę do szycia? Albo pisarz, Żyd, sławny człowiek z Biłgoraja. Nie rozsławił nas tym Noblem, wzgardził polszczyzną, wyrzekł się nas, więc puśćmy go w niepamięć. 

Singer macha nam na pożegnanie i woła:

עס איז שטענדיק אַ ב...

November 25, 2019

Lubię metro, podróż stłoczonym wagonem jest niczym wernisaż ludzkich emocji zamkniętych w grymasach, gestach i interakcjach. Staram się nie gapić, ale ciekawość zawsze zwycięża i kończy się na wlepianiu wzroku w pasażerów, którzy intrygują mnie najbardziej. Ot, jak ta kobieta w nienagannie skrojonym płaszczu i z kosztownie niedbałą fryzurą. Usta zaciśnięte w linijkę, podczytuje kieszonkowego penguina i łypie na pasażera z przeciwnego rzędu foteli. Tamten wygląda na budowlańca, pobielone spodnie i zniszczone buty kontrastują z gładką cerą. Kto wie, czym się zajmował w kraju pochodzenia, bo to, że jest emigrantem nie budzi wątpliwości. Ma w oczach gniew człowieka, który p...

October 31, 2019

A było tak: bogini Hera, zazdrosna żono-siostra swojego brato-męża Zeusa (bogowie mają gdzieś mieszczańską pruderię i z rozkoszą oddają się kazirodztwu) przyłapała go kiedyś na flirtach z dziewicami. Nie pierwszy raz, jak wiemy z mitologii. Zanim jednak podejrzenia bogini potwierdziły się, w odkryciu prawdy przeszkodziła Herze niesforna nimfetka Echo. Zatrzymała Herę tuż przed wejściem do komnaty, gdzie niewierny małżonek podrywał młode panienki i zagadała tak skutecznie, że towarzystwu udało się rozproszyć. Hera jednak dotarła do prawdy, a swój gniew, będący zresztą w pełni zrozumiałą reakcją dojrzałości przegrywającej z młodością, przelała na nimfetkę Echo. Chora z ni...

October 20, 2019

Oglądam wystąpienie Grety Thunberg na światowym szczycie klimatycznym ONZ. Dziewczynka w różowej sukience wykrzykuje ponad głowami publiczności „Okradliście mnie z dzieciństwa, okradliście mnie z mojej przyszłości i marzeń. Jak śmiecie? Jak śmiecie?”  

Nie mam przekonania, że Greta zwraca się wyłącznie do polityków, mam natomiast uczucie, że dzieje się temu dziecku krzywda. I nie chodzi tu o zmiany klimatyczne.

Przypomina mi się ikoniczna fotografia nagiej, poparzonej dziewczynki uciekającej przed napalmem. Kadr, który utrwalił zenit ludzkiego cierpienia i strachu. Wystąpienie Grety w różowej sukience jest takim właśnie ujęciem; fotografią, która na pewno dobrze przy...

October 20, 2019

Siedzę w pociągu relacji Londyn-Exeter i myślę o pani X i o tym, co powiedziała na ostatniej sesji, że jej życiowe wybory są ograniczone przez rodzinę i środowisko, przez to, że urodziła się w Polsce, i że wygląda jak wygląda. Pani X wątpi. Wolna wola, wolność wyboru, nieograniczone możliwości naszego umysłu, zmiana, to slogany, które mają na celu odwrócenie uwagi od nieszczęścia i bólu istnienia. Pani X twierdzi, że nasze decyzje są zaprogramowane przez środowisko.

Determinizm kontra wolna wola, odwieczny dylemat. Pani X ma absolutną rację, nasze wybory są ograniczone do możliwości, które uznamy za możliwe (nie, to nie jest niezręczność językowa, lecz świadome sformułow...

October 20, 2019

Pani X jest trzydziestoparoletnią singielką, użytkowniczką aplikacji randkowych. Co tydzień słucham jej obfitującego w dramaty i nadzieję updatu z tinderowych podbojów. 

Jakiś czas temu pani X znalazła obiecującego Włocha z branży rekrutacyjnej. Równolatek, singiel, przystojny, biuro w londyńskim City, sporty extremalne, nurkowanie na odległych kontynentach, wspinaczki wysokogórskie, K2 w przyszłym roku. Lekkie zaburzenia erekcji, ale po kokainie jest dobrze, zwłaszcza jeśli ją wciąga wprost z nagiego brzucha pani X. Spotykają się od kilku miesięcy na seks, zwykle raz w tygodniu. Jest czuły, przygotowuje pani X śniadanie i obiecuje ugotować dla niej włoski makaron. Nie b...

January 13, 2019

W okresie noworocznych rezolucji nie brakuje miejsca na diety, porządki w szafie i nowe kursy. Wszystko dobre, co nam służy, skąd jednak wiemy, co naprawdę jest dla nas korzystne, a co, choć wydaje się rozwojowe, popycha nas na ścieżkę autodestrukcji? 

Pracowałam kilka lat temu z młodą kobietą, specjalistką od skomplikowanych operacji finansowych w londyńskim City. Ewa, dziewczyna mądra, piękna i bardzo już zamożna, była na skraju załamania nerwowego. Od kilku miesięcy nie mogła spać, miała ataki paniki, problemy z koncentracją i rozpadł się jej wieloletni związek. Potrzebowała pomocy. Ewa znalazła mnie na stronie coachów biznesu i chciała, żebym pomogła jej uporać się z...

January 2, 2019

Jeśli czujesz się współodpowiedzialny za to co się dzieje w twoim życiu, możesz je zmienić. Przekonanie, że jesteś ofiarą zdarzeń sprawia, że tkwisz w poczuciu bezsilności i skazujesz się na dryfowanie w czasie bez poczucia sensu istnienia. 

Mentalność ofiary rzadko postrzega się ją jako przypadłość, a jednak jest stanem chronicznym i podobnie jak uzależnienie od substancji psychoaktywnej daje dostęp do chwilowej euforii za cenę psychicznego bólu i niewoli. Poczucie bycia ofiarą jest na tyle atrakcyjnym stanem świadomości, że broni się przed każdą próbą trzeźwej analizy sytuacji. Nie dajemy sobie łatwo odebrać uczucia wyższości moralnej, jaką daje bycie skrzywdzonym...

May 6, 2016

Mija właśnie 160 rocznica urodzin Freuda – człowieka, który nie bał się myśleć i nie bał się mówić. Dał nam zgodę na pełne człowieczeństwo, dał prawo być, kim jesteśmy i nałożył na nas odpowiedzialność za to, jacy jesteśmy.

Wpadł mi w oko opublikowany z okazji 160 rocznicy urodzin Freuda artykuł rzekomo podsumowujący i wyjaśniający najważniejsze teorie twórcy psychoanalizy. Cokolwiek zostało raz przekręcone przez oponentów Freuda, śmiertelnie wystraszonych swobodą w mówieniu o seksie, weszło do kanonu wiedzy powszechnej, obecnie dostępnej w googlopedii. Beznadziejna sprawa.

Nie byłabym sobą, gdybym nie podjęła próby obrony poglądów Freuda. Psychoanalizie zawdzięczam bowie...

April 17, 2016

Zadaniem wewnętrznego krytyka jest powstrzymanie zmian w naszym zachowaniu i ochrona przed ewentualnym rozczarowaniem. Koszty tej nadopiekuńczości są ogromne, bo powstrzymywanie się od działania nie tylko minimalizuje ryzyko porażki, ale i sukcesu.

Jakie jest Twoje największe marzenie? Czy potrafisz odpowiedzieć na to pytanie,  a może właśnie zmagasz się z wewnętrznym krytykiem, który uważnie śledzi Twoje myśli i komentuje: „to niemożliwe, mało prawdopodobne, absurdalne, nie ma szans powodzenia”?

Zapisz odpowiedź, która przyszła Ci do głowy, niezależnie od tego jaką opinię ma na temat twój wewnętrzny krytyk. Pamiętaj, jego zadaniem jest nie dopuścić do zmia...

Please reload

Featured Posts

Echoistka, idealna żona dla Narcyza

October 31, 2019

1/3
Please reload

Recent Posts